umývanie lodžiíS manželom sa občas na sebe smejeme, že sme – už na prvý pohľad – typicky mestské typy. Obaja sme sa tu však narodili, vyštudovali a v meste vždy žili. Žiaľ, nič nám nie je vlastnejšie ako naša – stále fungujúca – študentská kaviareň, piatkové stretnutie s priateľmi alebo kino, či divadlo, aspoň raz v týždni.

Ako sa ale hovorí, odriekaného chleb býva naväčší krajec. Asi pred dvoma rokmi sme sa rozhodli pre víkendovú chatu. Najprv to bola len taká manželova snaha investovať. Neskôr nezamýšľaný pokus o stvorenie miesta, kde by sa dalo relaxovať trochu inak. Napokon sa však z našej chaty stal dokonalý azyl a natrvalo zamilovaný kút tichej časti sveta.  

Nechcem to zvádzať na plynúce roky alebo únavu, ale v istom okamihu sme obaja cítili, že to chce, sem-tam, aspoň dajakú zmenu. Pozor, nehľadali sme revolúciu v štýle – od mantinela k mantinelu. Cítili sme podvedome chuť – aspoň niekedy – všetko to obľúbené, nehlučne vypnúť, nechať kdesi za chrbtom a ponoriť sa do priestoru, ktorý od vás vlastne nič nechce.  A SERVIS LIPKA, s.r.o.

Sama…

umývanie presklenných stienSama som bola prekvapená, ako rýchlo si ma táto nová životná skúsenosť získala. Občas som sa už v piatok ráno chcela posadiť do auta a vyjsť z mesta. A dva razy sa mi stalo, že v nedeľu podvečer ma dajaká sila nechcela z tej chaty pustiť domov. To boli veci, ktoré som dovtedy nepoznala, keďže s rodičmi sme chatu, ani nič podobné, nikdy nemali.

Na druhej strane odhalilo vlastníctvo tej malej nehnuteľnosti ešte jednu, nečakane pozitívnu stránku. Museli sme sa obaja postupne naučiť, že drevo do sporáka si treba narúbať, teplú vodu zohriať a napadaný sneh od cesty až ku dverám, vlastnoručne odpratať. To viete, že toho bolo toho oveľa viac, no manuálna práca k nášmu azylu skrátka patrila.

Napodiv sme v tom našli dokonca zaľúbenie a robili práce, ktoré sme dovtedy poznali z webu, telky alebo rozprávania starších a múdrejších. Už len taká bežná údržba chaty pred príchodom zimy alebo v prvých jarných týždňoch. Vlastná hlava, a hlavne ruky.

Pokosiť…

umývanie výkladovPokosiť trávu, strihať stromy, zazimovať studňu alebo kdečo ponatierať, opraviť či zaistiť. Pochopili sme veľmi skoro, že tu si človek nájde robotu vždy, keď ju hľadá. Ak ju nehľadá, nájde si ho celkom iste sama, a potom to – takmer zákonite –  býva vždy o kúsok zložitejšie.

Nie je to tak dávno, keď som sa cestou na chatu dozvedela, že manžel si na víkend naplánoval natieranie odkvapov a plechovej strechy, ktorá kryla komoru. Muž na mňa spustil. Ide vraj jeseň, bude viac pršať a potom sa k tomu dostane až na jar, čo už je neskoro. Všetko kúpil, má to v kufri. Dá sa do toho a za pol dňa je hotový. Ok, kývla som a tešila sa na nový náter.

Manžel bol viditeľne nabudený. Takže po krátkej pivnej prestávke, vybehol na rebrík sa dal sa do natierania. Mňa zamestávali veci v kuchyni, takže sme spolu, a každý inak, krásne relaxovali. Netrvalo dlho a ozval sa buchot. Zľakla som sa, či sa muž nezosypal. Vybehla som. Manžel bol v poriadku, no plechovka ležala v tráve a farba ticho kvapkala zo strechy.

Okamih…

umývanie zimných záhradOkamih úľavy vystriedal nemilý fakt. Farba veselo stekala aj na okná, i keď našťastie nesmerovala do mojich muškátov. Muž si to všimol až po mojom upozornení, keďže riešil prasknutú priečku rebríka. Kývol rukou, že sa to potom umyje a uprace. Netreba hádať ako to celé skončilo. Záhadný pán Sato sa nikdy neobjavil, takže som ho musela znovu zastúpiť.

Kým som sa však k tým našim oknám dostala, farba už akosi zaschla, dokonale stvrdla a umyť nešla ani omylom. Muž sa prirodzene silil, že to sa v pohode zvládne, no jeho dva-tri pokusy so starou špachtľou skončili práve tak, ako tie moje, pravda, okrem niekoľkých šťavnatých slov, ktoré si ale mohol celkom dobre odpustiť. 

No, a čo teraz, miláčik, opáčila som. Manžel ostal nad vecou s dosť jasným dovetkom, že profíci to predsa zvládnu ľavou zadnou. Po návrate domov sedel dobrých dvadsať minút za kompom. Hľadá vraj firmu, ktorá sa niečomu podobnému venuje, nedá to predsa robiť dajakým amatérskym nadšencom. Nedalo mi to, a tak sme začali pátrať spolu.

Napokon…

ako odstrániť polepy z okienNapokon sme sa zhodli na spoločnosti A SERVIS LIPKA, s. r. o., ktorá sa ako profesionálna upratovacia firma venovala aj realizácii nadmerne znečistených okien. Mala naozaj veľmi dobré referencie, top hodnotenia a priaznivé ohlasy. Navyše za ňu hovorila i dlhoročná prax doma, vonku, a tiež veľké skúsenosti. Neváhali sme, prečo aj?

Trochu nás však trápil termín, lebo na chate bývame zásadene len cez víkend. Ktovie, či budú ochotní prísť, napríklad v sobotu? V týždni nám to jednoducho navychádza. Manžel im preto zavolal a jeho prvá otázka sa týkala samozrejme termínu, ergo budúcej soboty.

Netrvalo dlho a jeho široký úsmev ma celkom upokojil, takže sme si mohli do kalendára poznačiť, že cez víkend máme na chate profíkov z A SERVIS LIPKA a spolu dáme do poriadku okná. Uľavilo sa mi, lebo zháňať a čakať na niekoho iného sa mi nechcelo.

Všetka…

prípravky na umývanie okienVšetka česť, páni z A SERVIS boli presní ako švajčiarske hodinky. Ukázalo sa, že moje upozornenie, aby sme vyšli z domu ešte v piatok večer, bolo úplne správne. Ušetrili sme si tak poriadny trapas, keď by boli majstri presnejší ako domáci. Pracovníci sa rýchlo zorientovali, posúdili okná a nachystali si všetko potrebné.

Jeden z nich – asi ten zvedavejší – neodolal a spýtal sa ma, ako sa nám to pri natieraní podarilo, no muž mi pohľadom naznačil, že vec nemusíme rozmazávať. Zvalila som príčinu na silný vietor, ktorý plechovku s farbou zrejme strhol zo strechy práve vtedy, keď sme sedeli pri káve. Mladík sa s uspokojil, ale pod nosom mu hral úsmev.  

Tak, či tak, páni sa dali šikovne do práce a musím priznať, že sme mali na chate skutočných profesionálov. Širokou, špeciálnou žiletkou – sústredene, pomaly a systematicky – zbavili všetky naše sklá nevzhľadných fŕkancov. Žiadne škrabance, žiadny úraz, iba čistá a dokonale zvládnutá robota. Radosť pozerať, to vám poviem.

Nasledovalo…

čím umyť oknáNasledovalo precízne umytie každého jedného milimetra a potom leštenie. Páni pracovali pri leštení na sucho, takže sa nekonala žiadna voňavá chémia, ani nič podobné. Všetky okná sa po skončení ich profi roboty leskli tak krásne, že som sa až podvedome zahanbila. Mne sa taký lesk snáď nikdy v živote nepodaril, a možno ani doma nie.

Môj muž svietil ako semafor, lebo jeho problém vyriešil niekto iný, pričom uznal, že sa nám to ozaj podarilo. Tá firma Žilina okna, výškové umývanie je proste perfektná, hmm? Prisvedčila som, a to veľmi rada, lebo sa im nebolo možné celkom nič vytknúť. Nedalo mi, a navrhla som, žeby sme ju mohli pozvať aj k nám domov. Pokiaľ si dobre pamätám, čistia aj koberce, takže spolu s oknami mi ušetria kopec roboty.

Manžel už bol myšlienkami mimo, takže som to brala ako súhlas. Som presvedčená, že aj u vás doma oceníte profesionalitu a odbornosť spoločnosti A SERVIS LIPKA. Naozaj rada vám ich služby odporúčam, lebo nájsť ľudí, ktorí odvedú pri upratovaní tak precíznu a kvalitnú robotu je u nás stále ešte málo. No a firiem, ktoré zvládnu aj neobyčajné umývanie okien bude menej ako šafránu, napríklad práve spoločnosť A SERVIS LIPKA.